Β’ ΕΠΣ Κοζάνης: Έλατος Ελάτης – Απόλλων Αυλών 1-2 | φωτο - βίντεο

Μεγάλο διπλό παραμονής και μάλιστα με ανατροπή, πέτυχε ο Απόλλων Αυλών κόντρα στον Έλατο Ελάτης με σκορ 1-2.

Δηλώσεις μετά τον αγώνα του προέδρου του Απόλλωνα Κυριάκου Νικολαΐδη

Έσπασαν κυριολεκτικά καρδιές σ’ ένα παιχνίδι αμφίρροπο,  με τον Έλατο που μπορεί να ήταν βαθμολογικά αδιάφορος αλλά  να παίζει για τη φανέλα και από την άλλη ο Απόλλων με παίκτες που παρέδωσαν ψυχή και πάθος να καταφέρνει στις καθυστερήσεις να παίρνει το χρυσό τρίποντο.

Όλα έγιναν  στο Β’  μέρος.

Οι γηπεδούχοι που είχαν δοκάρι στο Α’ ημίχρονο  στο 36' με τον Λαγόπουλο προηγήθηκαν στο σκορ στο 62' με τον Δαλαμάνο.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν μη έχοντας τίποτα να χάσουν ισοφάρισαν στο 77' με τον Καραμήτρο, είχαν δοκάρι με τον Αντάρα στο 85' και πέτυχαν το γκολ της νίκης στο 92' πάλι με τον Καραμήτρο.

Αξίζει να σημειώσουμε τα παιχνίδια που κάνει η μπάλα και που κάνει το ποδόσφαιρο να ξεχωρίζει από τα άλλα αθλήματα.

Η Ελάτη λίγο πριν δεχθεί το γκολ στις καθυστερήσεις έχασε τεράστια ευκαιρία στο 90' με τον Ραφαήλ Μπέσα που μόνος του μετά από ατομική προσπάθεια θα σουτάρει για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο νεαρός Τριανταφυλλίδης.

Φάσεις και γκολ
Στο 2' σουτ του Μερρόλι για τις Αυλές  κόντρα και κόρνερ.
Στο 11' σέντρα Μπέσα  Ραφαήλ κεφαλιά   Γκοντοβά αποκρούει ο Τριανταφυλλίδης.
Στο 13' σέντρα Μπέσα Σωτήρη σε καλό σημείο ο Λαγόπουλος αργεί και χάνεται η ευκαιρία.
Στο 16' κόρνερ Μπέσα Σωτήρη, σουτ του Σφαλύρα  άουτ.
Στο 25' φάουλ Μπέσα Σωτήρη σκάει μέσα στην περιοχή η μπάλα και περνάει λίγο έξω .
Στο 31' ένα - δύο Μπέσα Σ με τον Κοθώνα σουτ του τελευταίου άουτ
Στο 36' φάουλ Μπέσα Σ κεφαλιά Σφαλύρα αποκρούει ο Τριανταφυλλίδης η μπάλα στον Κουμπέτσος, που πιάνει νέο σουτ από κοντά η μπάλα στο δοκάρι.
Στο 40' ο Μερόλλι πάσα στον Τριανταφυλλίδη  σουτ   κόντρα και κόρνερ .
Το κόρνερ εκτελεί ο Μερόλλι κεφαλιά Τριανταφυλλίδη άουτ.
Στο 47' γέμισμα του Δημόκα στον Τριανταφυλλίδη, σουτ άουτ
Στο 48' μόνος ο Κουμπέτσος μέσα στην περιοχή πλασάρει  άουτ.
Στο 51' κόρνερ Γκοντοβά κεφαλιά του Γκέου άουτ.
Στο 53' βολίδα του Ταϊγανίδη λίγο έξω.
Στο 62' κόρνερ Μπέσα η μπάλα στο Γκέο που θα δώσει στον Δαλαμάνο , σουτ από κοντά και 1-0 για την Ελάτη.
Στο 69' σουτ Μερόλλι  άουτ .
Στο 72" κάθετη του Γκαραβέλα στον Λαγόπουλο σουτ μέσα από την περιοχή άουτ
Στο 77' ο Κοσσυράης κάθετη στον Καραμήτρο μέσα στην περιοχή πλασέ και 1-1.
Στο 82' φάουλ Μπέσα Σωτήρη,  λίγο έξω
Στο 85' φάουλ Αντάρα στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 90' ατομική προσπάθεια του Μπέσα Ραφαήλ θα βρεθεί μόνος απέναντι από τον Τριανταφυλλίδη θα σουτάρει , σωτήρια επέμβαση του τερματοφύλακα των Αυλών .
Στη αντεπίθεση στο 92' οι Αυλές με τον Μπουχάρα από πλάγια,  θα βγάλει τη μπαλιά , σύγχυση και ο Καραμήτρος από κοντά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!

Έλατος Ελάτης (Αντωνόπουλος): Χατζηνικολάκης, Μπέσας Ρ, Ντίνας,  Σφαλύρας (53' Δαλαμάνος), Κεντεποζίδης,  Μπέσας Σ, Κοθώνας, Γκοντοβάς, Κουμπέτσος, Γκέος (66' Γκαραβέλας), Λαγόπουλος.

Απόλλων Αυλών: Τριανταφυλλίδης Ν., Αντάρας, Δημόκας, Παπαστέργιος, Κοσσυράης, Μπουχάρας, Μερόλλι, Σαββίδης, Παπανικόπουλος, Ταϋγανίδης, Τριανταφυλλίδης (60’ Καραμήτρος).

Διαιτητής: Καρατέρπος
Βοηθοί: Παπαδόπουλος Θ., Σύκος