Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Αναγέννηση Πτολεμαΐδας – ΑΣ Βελβεντό 3-4 | βίντεο

Αγγλικό διπλό του Βελβεντού μέσα στην Αναγέννηση
Με Αγγλικό διπλό  μέσα την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας τέλειωσε τον  πρώτο γύρο η ομάδα του Βελβεντού με 3-4. Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις και 7 γκολ. Έτσι το Βελβεντό έκλεισε τον πρώτο γύρο με 15 βαθμούς και λίγο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού ενώ η ομάδα της Αναγέννησης έμεινε στους 18 και στην μέση της βαθμολογίας.

Φάσεις και γκολ:
Με γκολ από τα αποδυτήρια και μάλιστα στο 40΄΄  οι φιλοξενούμενοι  άνοιξαν  το σκορ σε σουτ του  Μπαλάνη , η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι , στα πόδια του τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίκτυα για το 0-1.
Στο 9’  η Αναγέννηση είχε ευκαιρία όταν σε σέντρα του  Δαλκερανίδη ο Σωτηρίου αν και μόνος δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Ένα λεπτό αργότερα είχαμε τους ρόλους αντιστρόφους όταν σε σέντρα αυτήν την φορά του Σωτηρίου, ο Δαλκερανίδης από κοντά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και το σουτ του κατέληξε άουτ.
16΄ Σουτ του Μπαλάνη του Βελβεντού  λίγο άουτ.
27΄ Σουτ του Αδαμίδη  της Αναγέννησης κατέληξε άουτ.
30΄ Ο     Βλαδίκας  της Αναγέννησης αν και μόνος και μετά από πάσα του Δαλκερανίδη έκανε  το σουτ ψηλά άουτ.
Δυο λεπτά αργότερα η Αναγέννηση κερδίζει  φάουλ με τον Βλαδίκα σε ανατροπή από τον Γκίκα.
Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Δαλκερανίδης η μπάλα  χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και  ισοφαρίζει σε 1-1.
39΄ ο Πράσσος του Βελβεντού δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα μιας και το σουτ που έκανε    κατέληξε άουτ.
40΄ το Βελβεντό διπλασιάζει τα τέρματα του με τον Ράπτη όπου μόνος του και ανενόχλητος σαν σε προπόνηση έκανε το 1-2.
Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αναγέννηση ισοφαρίζει για δεύτερη φορά το σκορ με τον Δαλκερανίδη να δέχεται  πάσα από τον Παναγιώτου και με  σουτ έκανε  το 2-2 παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα
50΄Η ομάδα του Βελβεντού κάνει το 2-3 με ωραίο σουτ του Γκίκα
53΄Εχουμε το 2-4 και το γκολ για τον Βελβεντό με τον Μπαλάνη που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και από κοντά με πλασέ έκανε τα τέρματα της ομάδας του  τέσσερα.
59΄ Βολίδα του Δαλκερανίδη της Αναγέννησης και 3-4 για την ομάδα του και χατ τρικ για τον ίδιο .
66΄Δυνατο σουτ του Πράσσου του Βελβεντού ,  εντυπωσιακή επέμβαση του τερματοφύλακα της Αναγέννησης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ Κεχαγιάς με επόπτες τους κ.κ.  Τζιουβάρα και Πραχάλη.
Συνθέσεις:

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας (Παππάς): Σωτηρίου Ηλ, Φυλάκης, ΒΓασσάκης, Αδαμίδης, Μούκας(87΄Χαίτας), Κωστάκογλου Γ( 79΄Στρατής), Βλαδίκας, Δακλερανίδης, Παναγιώτου, Τσεμπερλίδης, Σωτηρίου Ηλ( 46΄Κουτσομήτρος).

Α.Σ. Βελβεντό (Παπαδόπουλος Θ.): Λαζαρίδης, Μαρτιρόσοφ ( 71΄ Μπέμπης), Καλύβας, Γκίκας, Μπαλάνης, Τυρολόγος, Ράπτης, Τρίχας( 55΄ Ελευθέριαδης), Πράσσος (84΄Τσιάμης), Διβηκέλης, Ρωμνόζογλου.