Α' ΕΠΣΚ: Α.Ε. Κοζάνης - Μακεδονικός Κοζάνης 3-0 | φωτο - βίντεο

Νικήτρια στο κοζανίτικο ντέρμπι για άλλη μια φορά τα τελευταία χρόνια αναδείχτηκε η ΑΕΚ κερδίζοντας τον Μακεδονικό 3-0.
Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ βρίσκεται  μόνη στη  δεύτερη θέση της βαθμολογίας .
Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μακεδονικό να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, να στριμώχνει την ΑΕΚ και να χάνει τρεις καλές ευκαιρίες.
Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ματούλας θα δώσει στον Λέκα, αυτός θα βγάλει ωραία σέντρα στη μικρή περιοχή και ο Κουτούλας από ένα μέτρο και σε κενή εστία θα καταφέρει να βγάλει τη μπάλα άουτ.

Στο 4' δυνατό σουτ Ματούλα λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
στο 11' σουτ Κιβρακίδη, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Παπαγερίδης.
Από το 15 και μετά η ΑΕΚ ισορρόπησε και εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά  λάθη του Μακεδονικού.
Στο 16' λάθος Κιβρακίδη η μπάλα στο Βογιατζή διαγώνιο σουτ, μπλοκάρει ο Πάντος.
Στο 26' αδράνεια στην άμυνα του Μακεδονικού, ο Βογιατζής μέσα από την περιοχή με ξερό σουτ, θα γράψει το 1-0.
Στο 34' φάουλ Ζαχαριάδη λίγο έξω.
Στο 35' Καραγεώργος στον Αμπατζίδη, σουτ, διώχνει ο Πάντος σε κόρνερ.
Στο 41' σέντρα Αποστολίδη, κεφαλιά Ματζώλα από κοντά, άουτ.
Στο 42' λάθος διώξιμο του Αντωνόπουλου επάνω στον Καραγεώργο, αυτός θα δώσει στο Μάγγο, ωραία σέντρα, πετάγεται ο Βογιατζής και κε προβολή με το σώμα, κάνει το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός ανέβηκε ψηλά και προσπάθησε να σημειώσει κάποιο τέρμα για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.   Η ΑΕΚ με το υπέρ της 2-0  φύλαξε τα νώτα της και έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Σε μία απ αυτές στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Μαντζιάρη.
Στο 47΄Μάγγος σπάει στον Καραγεώργο, σουτ, άουτ.
Στο 48΄Κουτούλας στον Ματούλα που θα μπει στην περιοχή θα σουτάρει από κοντά , άουτ
Στο 53΄Βογιατζής στον Σαλονικίδη , διαγώνιο σουτ , ωραίο διώχνει ο Πάντος
Στο 61΄φάουλ Αμπατζίδη διώχνει ο Πάντος σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελεί ο Καραγεώργος η μπάλα στη μικρή περιοχή δε προλαβαίνουν Μαντζώλας , Βογιατζής να τη σπρώξουν στα δίχτυα
Στο 66΄Ματούλας μόνος στην περιοχή πλασάρει , αποκρούει ο Παπαγερίδης.
Στο 77’   Μακεδονικός θα πετύχει γκολ με τον Μπάκανο αλλά θα ακυρωθεί από τον επόπτη Λαμπριανίδη για οφσάιτ στην αρχή της φάσης , μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Μακεδονικού.
Στο 79΄σέντρα Λάμπρου , πλασέ Τρομπούκη Κ , μπλοκάρει ο Παπαγερίδης.
Στο 92΄αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Βογιατζή να πλασάρει ο Πάντος να αποκρούει αλλά εκεί που πάει η μπάλα βρίσκεται ο Μαντζιάρης που σε κενή εστία α γράψει το τελικό 3-0.

Α.Ε. Κοζάνης (Θωμάς Παπαδόπουλος): Παπαγερίδης, Δούμας, Βοριαζίδης (Μαντζιάρης), Μαρτιρόζοφ (25' Κωστικίδης)  Ματζώλας, Αποστολίδης,Καραγεώργος, Σαλονικίδης, Βογιατζής, Μάγκος

Μακεδονικός  Κοζάνης (Δημήτρης Καραθανάσης): Πάντος, Αργυρόπουλος (46' Λάμπρου), Λέκα, Κιβρακίδης, Αντωνόπουλος, Νικολάου (65' Τρομπουκης), Ζαχαριάδης, Ματούλας, Μαλούτας, Κοτταρίδης, Κουτούλας (Μπάκανος).

Διαιτητής: Ζούγρας
Βοηθοί:  Λαμπριανίδης, Μπαλιάκας